Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Bookmarking social

Bookmarking social Digg  Bookmarking social Delicious  Bookmarking social Reddit  Bookmarking social Stumbleupon  Bookmarking social Slashdot  Bookmarking social Yahoo  Bookmarking social Google  Bookmarking social Blinklist  Bookmarking social Blogmarks  Bookmarking social Technorati  

Pastrati adresa Mediere si mediatori pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Forum - Mediere si mediatori. pe site-ul dvs. de bookmarking social

Parteneri
forum gratuit

asociatie profesionala

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

asociatie profesionala

Mesaj Scris de alexandra avram la data de Mier Mai 19, 2010 9:04 pm

Buna ziua,
Numele meu este Alexandra Avram si sunt noua in aceasta bransa, m-ar interesa sa ma inscriu intr-o asociatie profesionala. Imi poate recomanda cineva o astfel de asociatie cu sediul in Bucuresti?

alexandra avram

Data de inscriere : 19/05/2010

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Asociatie profesionala.

Mesaj Scris de MihaelaMocenco-Kamberian la data de Joi Mai 20, 2010 3:37 am

Buna Alexandra,
iti permit sa-ti recomand Asociatia Profesionala a Mediatorilor din Romania.

Vei avea ocazia sa faci "echipa" cu doamne /domni mediatori de marca, de la care cu siguranta vei avea in continuare ce invata !

MihaelaMocenco-Kamberian

Data de inscriere : 18/12/2009
Varsta : 49
Localizare : Constanta

Sus In jos

Re: asociatie profesionala

Mesaj Scris de MihaelaMocenco-Kamberian la data de Joi Mai 20, 2010 3:41 am

Lesne de inteles ca mesajul meu , in mod corect incepe cu ...."imi permit sa-ti recomand".Imi cer scuze! : Sad

MihaelaMocenco-Kamberian

Data de inscriere : 18/12/2009
Varsta : 49
Localizare : Constanta

Sus In jos

Cum alegem o asociație în care dorim să ne înscriem?

Mesaj Scris de Fanuta Lisman la data de Lun Mai 24, 2010 8:28 pm

Bun venit Alexandra,
Avand în vedere ca nici eu nu am ales inca, nu-ti pot face o recomandare.

Multumim Mihaelei de recomandari.

Avand in vedere ca multi dintre mediatori cred că-și pun această problemă, cred ca ar fi interesant ca cel ce face o recomandare sa ne expună si cateva dintre motivele pentru care ne-am putea îndrepta către o asociație sau alta.

Personal, sunt încă în espectativă.
De ce? Poate am eu asteptari prea mari. Nu stiu, astept aprecieri.
Care ar fi așteptările mele:
1. Mi-as dori să vad ca, asociația către care doresc să mă îndrept, stă bine la capitolul comunicare.
2. Aș vrea să văd că există o strategie, măcar pe termen scurt, a unei asociații, de promovare a medierii și a mediatorilor.
3. Mi-aș dori să aflu cum se iau deciziile în asociația respectivă. Care este modul de colaborare dintre mediatorii înscriși în asociație și cei de la varf.
4. Mi-aș dori o asociație în care membrii ei sa comunice in mod real, o asociatie in care vocea fiecărui mediator să se poate face auzită.
5. Mai mult decat atat, as vrea sa am posibilitatea sa cunosc personal macar o parte din mediatorii de la varful asociatiei sau, cel putin, să văd un CV ori să existe un alt mod de a-i cunoaște.
6. As vrea sa vad un anumit mod de recrutare, cât de mic, în funcție de anumite criterii sau obiectve bine stabilite.

Pana in momentul de fata, asociatiile s-au construit, de regulă, pe langa formatori. Este drept, fiind cei cu mai multă inițiativă, era și firesc să fie așa.
Însă, în momentul de față, cred că așteptările sunt altele.
M-aș bucura să deschidem o dezbatere în acest sens.
Ce părere aveți?
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

Sunt deja prea multe asociatii de mediatori

Mesaj Scris de Costinaso la data de Mar Mai 25, 2010 3:41 am

Cred ca sunt deja prea multe asociatii de mediatori si de aici lipsa de unitate, actiune, promovarea medierii, concentrarea pe proiecte, sustinerea dialogului adevarat cu consiliu, dezvoltarea activitatilor de pe plan national catre local la cele care se denumesc nationale dar nu au filiale, sucursale ori acestea sunt formale.
Cred ca trebuie sa ne concentram incet/incet intr-o organizatie/corp/ordin profesional unitar, ca la toate celelalte profesii liberale. Calea integrativa este posibila prin afilieri, asocieri, comasari, fuziuni.
Participarea la actiuni comune in teritoriu si sustinerea unor evenimente nationale sau alegerilor poate deasemenea apropia actualele asociatii/uniuni/centre sunt ocazii deja folosite de unii dintre noi in ultimii 2 ani in acest sens. Din pacate sunt prea multe orgolii, lupta pentru putere, protejarea intereselor si conservarea privilegiilor dobandite inca ne face sa teoretizam mai mult despre acest corp profesional neconstituit inca, dar despre care multora le place sa vorbeasca socotindu-se deja in fruntea lui. Unirea face puterea, ajuta la afirmarea profesiei si promovarea medierii, uniformizeaza practicile, ajuta la o pregatire mai buna prin schimburi de experienta, altfel fiecare cu secta/bisericuta lui iar cei nehotarati sunt in dilema fireasca, avand alte asteptari.
Costinaso

Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 55
Localizare : 1Galati - Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului http://www.mediereagalati.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Fanuta Lisman la data de Mier Iun 30, 2010 7:47 pm

De acord cu tine Costin, sunt multe asociatii. Insa, necunoscandu-ne intre noi, este greu. De aceea, asa cum spuneai si tu, cred ca sunt necesare intalniri la nivel local, pentru inceput. Chiar s-au si facut propuneri in acest sens, aici: http://forum.avocatimediatori.ro/promovarea-medierii-f20/conferinta-aplicarea-medierii-in-relatia-cu-sitemul-bancar-2010-t122.htm#288
Sper sa se materializeze. In conditiile in care vara nu va fi de lucru, cel putin sa ne cunoastem intre noi si sa mai miscam putin lucrurile.
Fanuta Lisman
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Fanuta Lisman la data de Dum Sept 19, 2010 8:07 pm

Stimati colegi, revin la acest subiect, anuntandu-va de faptul ca am reusit sa cunosc o asociatie care sa raspunda celor mai multe din asteptarile mele.

Va amintiti ca mai sus am enumerat cateva din aceste asteptari:

1. Mi-as dori să vad ca, asociația către care doresc să mă îndrept, stă bine la capitolul comunicare.
2. Aș vrea să văd că există o strategie, măcar pe termen scurt, a unei asociații, de promovare a medierii și a mediatorilor.
3. Mi-aș dori să aflu cum se iau deciziile în asociația respectivă. Care este modul de colaborare dintre mediatorii înscriși în asociație și cei de la varf.
4. Mi-aș dori o asociație în care membrii ei sa comunice in mod real, o asociatie in care vocea fiecărui mediator să se poate face auzită.
5. Mai mult decat atat, as vrea sa am posibilitatea sa cunosc personal macar o parte din mediatorii de la varful asociatiei sau, cel putin, să văd un CV ori să existe un alt mod de a-i cunoaște.
6. As vrea sa vad un anumit mod de recrutare, cât de mic, în funcție de anumite criterii sau obiectve bine stabilite.

Ei bine, asociatia despre care doresc sa va vorbesc este Colegiul Mediatorilor.
Aici am cunoscut o echipa bine inchegata, colegi mediatori dedicati medierii si promovarii acesteia si cu spirit de echipa ce m-au impresionat intr-un mod extrem de placut.
Ceea ce m-a atras in mod deosebit, pe langa cele aratate mai sus, este faptul ca Asociatia Colegiul Mediatorilor. este o organizaţie deschisă, cu leadership modern, spirit de echipă, transparenţă și management pe baza de proiecte ce si-a propus sa aiba un grad mare de autonomie a filialelor si o deschidere internaţională in care primeaza spiritul colegial.

Membrii fondatori ai Colegiul Mediatorilor. nu au drepturi in plus fata de ceilalti membri. De asemenea, se sustine o conducere colegiala, in care mandatul presedintelui sa fie de 2 ani fara drept de reinoire, iar la nivel de sucursale / filiale, mandatul presedintelui sa fie de 1 an fara drept de reinoire.

Am incredere că în cadrul acestei echipe vom dezvolta proiecte importante prin care sa promovam mediarea in societatea romaneasca si totodata sa demaram proiecte prin care sa crestem gradul de pregatire profesionala a mediatorilor.
Din cate am inteles, sunt deja in lucru cateva astfel de proiecte in care fiecare membru isi poate aduce contributia.

Mai multe amanunte despre aceasta organizatie puteti gasi pe sit-ul de prezentare, aici: Colegiul Mediatorilor.

Fanuta Lisman
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de MN la data de Mier Iul 06, 2011 9:08 am

As dori sa aflu cati din cei peste 2000 de mediatori din Romania fac parte din cele doua asociatii de care s-a vorbit pe forum, respectiv Colegiul si Asociatia Profesionala ... si cate membri marcanti ai comunitatii mediatorilor din Romania sunt membrii ai celor doua asociatii. Va multumesc.

MN

Data de inscriere : 06/07/2011

Vezi profilul utilizatorului http://groups.yahoo.com/group/mediatori_negociatori/

Sus In jos

Mesaj Scris de Fanuta Lisman la data de Sam Iul 09, 2011 8:22 am

Despre Colegiul Mediatorilor mi-am permis sa vorbesc eu, dat fiind faptul ca sunt membru al acestei asociatii, imi este cunoscuta si pot vorbi fara sa gresec. Am fost unul din mediatorii ce a stat in cumpana o vreme, pana s-a hotarat sa intre intr-o asociatie profesionala. Mai sus am expus motivele mele pentru care am ales Colegiul.

Despre APMR a vorbit de asemenea un membru al acestei asociatii.
Orice mebru de pe acest forum poate vorbi despre asociatia din care face parte pentru a o promova.

Daca sunteti membru al unei asociatii profesionale, va asteptam sa ne impartasiti si noua motivele pentru care ati devenit membru, proiectele pe care le-ati derulat ori urmeaza sa le derulati. Fiecare putem avea motivele noastre, diferite de ale celorlalti si, expunandu-le, ii putem ajuta si pe ceilalti colegi sa se hotarasca, mai ales acum cand pentru a fi inscrisi in tblou trebuie sa completam toate rubricile, inclusiv cea cu privire la asociatia din care facem parte.

In ceea ce priveste nr. de membri, stiu ca sunt putini mediatori care s-au inscris intr-o asociatie sau alta. Motivele sunt multiple.
Si, asa cum am spus mai sus, sunt de acord ca in aceasta perioada de inceput a medierii vor exista mai multe asociatii insa cred ca este un fapt normal.
Privitor la Colegiul Mediatorilor, puteti accesa site-ul asociatiei si veti afla raspunsurile dorite: www.colegiulmediatorilor.ro

Fanuta Lisman
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus