Forum - Mediere si mediatori.
Bine ati venit pe Forum.
Suntem onorati de vizita dumneavoastra.

Pentru a va inregistra, nu trebuie sa fiti nici mediatori, nici juristi si nici de o alta profesie in legatura cu medierea.

Va aflati intr-un litigiu (civil, comercial, penal), sunteti in conflict cu o persoana (fizica sau juridica) si nu cunoasteti procedura medierii?

Vizitati subiectele abordate pe forum si daca nu va ofera un raspuns satisfacator, adresati propriile dumneavoastra intrebari.

Vă vom răspunde, în limitele pe care ni le permite legea (a se vedea Regulamentul).

Mulţumim de înţelegere şi vă aşteptăm!

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 FAQ
 Cautare
Bookmarking social

Bookmarking social Digg  Bookmarking social Delicious  Bookmarking social Reddit  Bookmarking social Stumbleupon  Bookmarking social Slashdot  Bookmarking social Yahoo  Bookmarking social Google  Bookmarking social Blinklist  Bookmarking social Blogmarks  Bookmarking social Technorati  

Pastrati adresa Mediere si mediatori pe site-ul dvs. de bookmarking social

Pastrati adresa Forum - Mediere si mediatori. pe site-ul dvs. de bookmarking social

Parteneri
forum gratuit

Comisia de promovare a medierii va lucra!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Comisia de promovare a medierii va lucra!

Mesaj Scris de Fanuta Lisman la data de Joi Mai 06, 2010 2:07 am

În data de 11 mai 2008, începand cu ora 12:00, va avea loc la sediul Consiliului de mediere o nouă întâlnire a Comisiei de promovare, coordonată de dl. Zeno Sustac, membru al Consiliului de mediere.

Componența Comisiei o găsiți aici: >>>>>

Prin urmare, așa cum este subliniat și în notă, pot participa la ședință și alți mediatori ce nu au fost nominalizați. Este nevoie de orice resursă în vederea promovării medierii.
Mai mult decât atât, rog colegii mediatori, care au propuneri privitoare la promovarea medierii, să ni le aducă la cunoștință, fie pe blog, fie pe forum sau chiar contactându-ne pe oricare dintre noi, direct pe telefon sau e-mail.

Vă așteptăm cu sugestii.
Orice idee este bine venită și în folosul nostru al tuturor.
Fanuta Lisman
Admin

Data de inscriere : 09/11/2009
Varsta : 48
Localizare : Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului http://www.avocatimediatori.ro

Sus In jos

intrebare

Mesaj Scris de smaranda la data de Joi Mai 06, 2010 7:28 am

As dori sa particip si eu la aceasta conferinta dar inca nu am fost inca avizata ca mediator. Se poate? Am absolvit doar cursurile si am dat examenul. Doresc sa ma implic destul de mult in aceasta activitate.
Cu multumiri,

smaranda

Data de inscriere : 23/03/2010

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Comisia de promovare a medierii va lucra!

Mesaj Scris de Fanuta Lisman la data de Joi Mai 06, 2010 8:12 am

Îmi este greu sa raspund la aceasta intrebare dar cred ca Dl Zeno Șuștag poate sa raspunda.
Ii poti trimite un e-mail.
Fanuta Lisman
Admin

Sus In jos

Multumesc

Mesaj Scris de smaranda la data de Joi Mai 06, 2010 9:03 am

O sa-l caut atunci pe d-l Zeno Sustac

smaranda

Sus In jos

Judecatorie sector 4 Bucuresti

Mesaj Scris de smaranda la data de Lun Mai 10, 2010 6:08 am

Am vazut astazi la Jud. sectorului 4 ca in loc de clasicele anunturi concepute pentru promovarea medierii, aparuse o reclama pe care si-o facea Camera de Comert si Industrie a Romaniei, cu numere de telefon si persoane de contact, reclama care promova Centrul de Mediere al Camerei. iar asa cum reiesea din acea reclama medierea inseamna Camera de Comert, deci discriminare... Banuiesc ca usile instantelor nu sunt pentru promovarea unui anumit nume, ci pentru promovarea medierii si a tuturor mediatorilor prin Tabloul mediatorilor.
Mai mult, din 27 cauze afisate, nu am auzit la nici una cum ca judecatorul ar pronunta cuvantul mediere, desi cateva cu siguranta ar fi trebuit indreptate in acea directie.

smaranda

Sus In jos

Mesaj Scris de Fanuta Lisman la data de Lun Mai 10, 2010 6:43 am

Si eu am sesizat acest lucru.
Va fi un subiect de discuție ce doresc sa-l aduc maine pe masa Comisiei de Promovare a medierii.
Cred ca va trebui sa gasim o cale de a monitoriza instanțele dar, înainte de asta, cred ca este necesar sa stabilim intalniri lunare de dialog intre magistrati si judecatopri, pentru a le face cunoscute procedura si etapele in care medierea poate fi utilă atât partilor cat si instantelor, astfel incat sa urnim putin lucrurile.
Sunt inca judecatori care nu au cunostinte solide privind medierea. Vor fi necesare seminarii de pregatire.
Ce-i drept, inclusiv pentru mediatori trebuie sa organizam astfel de seminarii.
Si, in timp ce scriu, ma gandesc la o initiativa pe care poate o lansam acum:
Intalniri lunare intre mediatori. Seminarii pe teme bine stabilite cu discuții libere la final.
Fanuta Lisman
Admin

Sus In jos

Concluzii

Mesaj Scris de smaranda la data de Mar Mai 11, 2010 7:20 am

Am vazut ca astazi au fost 2 actiuni, cu promovarea si cu intalnirea cu reprezentanti Min. de Justitie. Aveti ceva vesti sau concluzii?

smaranda

Sus In jos

Mesaj Scris de Fanuta Lisman la data de Mar Mai 11, 2010 8:36 am

Chiar voiam sa postez cateva imagini de la ”masa de lucru”.

Iata si imaginile: AICI

Am lucrat fructuos astazi.
Un prim pas s-a facut.
Chiar tin sa ii felicit pe toti colegii din comisie si pe ceilalti participanti pentru modul in care am colaborat, deși nu ne cunoșteam între noi foarte bine.

1. Am stabilit un continut pentru pliantele ce vor fi impartite in tara. Vor fi in numar de 10.000 de exemplare ce au menirea sa promoveze medierea.
Cand se vor finaliza, vom face anuntul.
Pana atunci, vom continua promovarea individual, prin asociatii.

2.Un alt fapt îmbucurator: am impartit sarcinile privind colaborarea cu alte institutii care ne pot sprijini in promovarea medierii.

Spre exemplu, eu voi stabili o punte de legatura cu Secretariatul de stat pentru culte din cadrul Ministerului Culturii și Patrimoniului Național.
voi face demersuri pentru a stabili un mod de colaborare permanenta cu Patriarhia Romana și am in vedere, totodată, și celelalte culte.

Daca pe acest domeniu este cineva care doreste sa se implice, astept propuneri, cu draga inima.

Ultima editare efectuata de catre Fanuta Lisman in Mar Mai 11, 2010 9:16 pm, editata de 1 ori (Motiv : promovare mediere)
Fanuta Lisman
Admin

Sus In jos

promovare mediere

Mesaj Scris de smaranda la data de Mier Mai 12, 2010 2:30 am

Eu vad lucrurile in felul urmator:
Legat de beneficiarii directi ai medierii, pe care eu i-as numi in mod direct "populatia", toti cu care am discutat, nu stiu nimic concret, decat ca, cel mult exista mediere... Parerea mea este ca aici ar trebui lucrat foarte mult in a face populatia sa inteleaga ce este medierea si care-i sunt avantajele.
La nivel de institutii nu cred ca se va reusi foarte mult- a se vedea instante+judecatori, care desi stiu f. bine despre mediere, nu vor sau nu sunt interesati sa faca acest lobby, evident nu generalizez.
Fapt pt. care, dupa parerea mea, trebuie lucrat in mod direct cu "populatia".
Eu personal colaborez cu multe societati comerciale si am explicat pana la limita ridicolului despre mediere. Cu siguranta ca acesti oameni vor putea duce mai departe cel putin 70% din mesajele mele in mod corect mai departe. E ca un fel de "colectivizare"-din poarta in poarta.
Judecatorul in instanta cel mult poate sa-l intrebe pe om daca doreste sa mearga la mediere, nu are timp sa stea sa-i explice despre fenomen. iar omul clar ca va refuza pt. ca nu stie ce poate face cu aceasta mediere.
Si mai avem un handicap ca natie, nu ne-am obisnuit sa ne rezolvam singuri problemele, vrem sa ni se spuna ce avem de facut, sa ni se dea solutii, orientari...
Ori medierea facilitativa care se practica la ora actuala in Romania nu raspunde in mod concret la felul de a fi al romanilor, faptul ca la mediere isi hotarasc singuri soarta ii sperie, ei vor un "arbitru", un "judecator", putini stiu sa-si negocieze soarta!
O alta "Buba" a medierii este faptul ca cei mai multi mediatori au si o alta meserie din care traiesc. Sa nu se supere lumea pe mine, dar cred ca foarte multi ar dori sa traiasca si de pe urma medierii dar sa o promoveze si sa o extinda altii....Ori atata timp cat nu crezi in ceva, nu-ti doresti ceva cu adevarat, nu te implici in mod real, cred ca nici promovarea nu iti este prea aproape de suflet...

smaranda

Sus In jos

Mesaj Scris de Costinaso la data de Sam Mai 15, 2010 9:36 am

S-a facut si pana acum promovare dar neorganizat, foarte putin de Consiliul de mediere si mult de asociatii si cativa mediatori mai activi, rezultatul fiind inca nemultumitor. Salut initiativa colegului Sustac, a emis-o de vreo jumatate de an si iata ca a prins contur pentru ca a reusit s-o impuna in CM. Era si cazul daca CM tot nu si-a facut pana acum aceasta atributie legala. Succes colegilor si la fel o sa incercam sa facem ceva util si in la fel de importanta comisie consultativa.
Ar fi interesant si util ca onorata comisie de promovare a medierii recent constituita sa aibe ca feed-back o revista a presei scrise si audiovizuale la nivelul CM (sediu) si un blog - site pe care sa-l poata accesa oricine, atat dintre mediatori cat si din public, care sa reflecte rezultatele campaniei desfasurate de CM, comisie, asociatii, mediatori.
Pe site-urile si blogurile multor colegi sunt articole despre promovare insa preluarea este selectiva, dupa cum se pare. Nu suntem reciproc deschisi spre ceilalti si atunci suntem tratati ... reciproc cu indiferenta. Ceea ce nu face bine nici medierii, nici mediatorilor. De aceea multe initiative sunt aruncate pe net, dar se pierd datorita subiectivismului sau indiferentei. Cui foloseste?
Tot ceea ce se publica este de folos medierii, face conexiuni pentru cetateni si institutii ca exista aceasta procedura si poate fi folosita.
Costinaso

Data de inscriere : 03/01/2010
Varsta : 55
Localizare : 1Galati - Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului http://www.mediereagalati.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj Scris de Fanuta Lisman la data de Sam Mai 15, 2010 3:35 pm

”Ar fi interesant si util ca onorata comisie de promovare a medierii recent constituita sa aibe ca feed-back o revista a presei scrise si audiovizuale la nivelul CM (sediu) si un blog - site pe care sa-l poata accesa oricine, atat dintre mediatori cat si din public, care sa reflecte rezultatele campaniei desfasurate de CM, comisie, asociatii, mediatori.”

Costin, lucram la asta. Sper sa reusim cu un site, mai intai, unde sa facem publice toate actiunile comisiei si unde sa publicam si toate evenimentele ce au loc in toata tara iar fiecare mediator ce are un site, un blog, sa faca publica existenta sit-ului.

Facem propunerea CdM sa ne dea un subdomeniu din cel al consiliului.

Imi doresc sa putem lucra in Comisie si sa Promovam medierea organizat și cu toate eforturile concertate. Insa, mai sunt de pus la punct cateva aspecte administrative. sper sa reusim cat mai repede.

smaranda, ai spus ca ”La nivel de institutii nu cred ca se va reusi foarte mult- a se vedea instante+judecatori, care desi stiu f. bine despre mediere, nu vor sau nu sunt interesati sa faca acest lobby, evident nu generalizez.”
Sunt de acord. dar, in opinia mea, cu instituțiile lucrurile vor functiona in masura in care se va pastra o legatura permanenta și asta ne dorim sa facem.

Publicul tinta, asa cum a fost identificat si de noi, acesta este: publicul larg.

Felicitari pentru activitate. Iti doresc sa nu pierzi entuziasmul. Efectele medierii sunt mult prea valoroase pentru societatea romaneasca, pentru a ne lasa coplesiti.

Medierea va funcționa! Ține de noi!
Fanuta Lisman
Admin

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum